а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извив

мн. извиви
Вид збор: Именка, машки род
1. Брановидно искривување, менување на правецот на пат или река.
Англиски: bend Албански: lakesë
Употреба: Географија
Примери:
Извивот на реката беше многу остар.
2. Извивање, модулација на глас, на мелодија.
Англиски: coloratura Албански: koloraturë zëri
Употреба: Музика и танц
Примери:
Смислува сладосни извиви за попладневното оро.
3акачливите извиви на мекиот но силен глас допреа до ушите на публиката.
Изведенки
извивка ж.
мн. извивки
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК