а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извешти

(се) извештат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане вешт во нешто, во некоја работа.
Англиски: become skilled
Примери:
Се извешти во правење фигури од дрво.
Селаните се извештија во лажењето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи