а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извештачен

извештачениот
Вид збор: Придавка
неприроден, наместен, усилен
Англиски: artificial
Примери:
извештачена насмевка
Изведенки
1. извештачено прил.
Пример: Се смее извештачено.
2. извештаченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи