а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извештаен

извештајниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на извештај, што е карактеристичен за извештај, за период кога се поднесува извештај.
Англиски: reporting
Примери:
извештаен период
FlexiMac
 менување на македонски глаголи