а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изветреан

изветреаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26879
1. Што е изложено на ветреење.
Англиски: evaporated
Примери:
Изветреан парфем.
Изветреана постелнина.
2. Што изгубил од умствените способности.
Англиски: senile
Примери:
Изветреан старец.
Изведенки
изветреаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК