а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изветви

изветват
Вид збор: Глагол, свршен
За ткаенина, облека - стане старо, износено, ветво.
Англиски: wear out
Примери:
Од секојдневната употреба црниот фустан изветви.
Завесите за едно лето изветвеа од силното сонце.
Изведенки
изветвува несв.
изветвуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи