а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

известувач

мн. известувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што известува.
Англиски: reporter
Примери:
Известувачите од конференцијата јавуваа со загриженост за текот на настаните.
Изведенки
известувачка ж.
мн. известувачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи