а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извести

известат
Вид збор: Глагол, свршен
Јави вест некому, соопшти, поднесе извештај за некаков настан.
Англиски: report
Примери:
Тој извести за постигнатата спогодба.
Агенциите известија за последните настани на Блискиот Исток.
Изведенки
1. известува несв.
известуваат
2. известување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи