а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

известие

мн. известија
Вид збор: Именка, среден род
1. известување, извештај
Англиски: information Албански: lajmërim, njoftim
Примери:
Доби известие од катастарот за состојбата со земјиштето.
2. соопштение
Англиски: announcement Албански: njoftim
Примери:
Известието за состанокот беше обесено на влезната врата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи