а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извесен

извесни
Вид збор: Придавка
1. Што го знаат сите, за што имаат сознание.
Англиски: certain
Примери:
Стана извесна инвазијата на непријателот.
Се поизвесно е неговото доаѓање во земјата.
2. Таков за чија активност знаат сите.
Англиски: certain
Примери:
Извесен господин со црна брада.
3. Некој, неодредено кој, неодредено кога.
Англиски: certain
Примери:
Од пред извесно време многу ме боли главата.
Во извесна смисла тоа мора да биде така.
Дури по извесна пауза, тој продолжи да чита.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи