а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извергла

изверглаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54185
вергла
Англиски: blab
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Овој пат добро извергла лично и тој самиот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК