а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извезе

извезат; извези, извезете; извезав, извезаа; извезал, извезла; извезан; (ќе) извезев, (ќе) извезеа; (ќе) извезел; извезен; извезов, извезоа; извезол; ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10220
1. Со везење изработи нешто; заврши со везење.
Англиски: embroider Албански: qëndis
Примери:
Девојката извезе невестинска кошула.
2. Изнесе, продаде во друга држава сопствен производ, капитал и сл.
Англиски: export Албански: eksportoj
Употреба: Економија
Примери:
Нашата економија извезла само 14 милиони долари.
Изведенки
извезува несв.
извезуваат
Пример: Нашата земја извезува тутун и вино.