а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извежба

извежбаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26626
1. Стекне вештина во нешто со редовно повторување на определена работа, со вежбање.
Англиски: exercise Албански: ushtroj mirë
Примери:
Ја извежба добро својата улога во претставата.
2. (се извежба)
Англиски: train Албански: ushtroj, stërvit
Примери:
Тој се извежба во гаѓањето со пушка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК