а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извежбан

извежбаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17243
Што е добро обучен, што стекнал одредена вештина.
Англиски: trained
Примери:
Извежбана војска.
Изведенки
извежбаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК