а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извее

извеат; извеј, извејте; извеав, извеаја; извеал; извеан; (ќе) извеев, (ќе) извееја; (ќе) извеел; извеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41325
Чисти жито од плева на ветер.
Примери:
Попладнето ја извејавме сета пченица.
Изведенки
1. извева несв.
извеваат
2. извејува несв.
извејуваат