а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изведувач

мн. изведувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13179
1. Актер, тој што учествува во изведба на сценско дело.
Англиски: performer Албански: interpretues
Употреба: Сцена
2. Тој што изведува некоја работа, проект и сл.
Англиски: performer Албански: kontraktor
Употреба: Економија
Примери:
Изведувачот на градежните работи е една локална фирма.
Изведенки
1. изведувачка ж.
мн. изведувачки
2. изведувачки прид.
изведувачкиот
Пример: Изведувачки ансамбл. Изведувачки работи.