а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изведбен

изведбениот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на изведба.
Англиски: performing
Примери:
изведбен проект
FlexiMac
 менување на македонски глаголи