а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извеан

извеаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27660
Што душевно многу попуштил (обично од старост).
Англиски: senile
Употреба: Иронично , Разговорно
Примери:
Извеан старец.
Изведенки
извеаност ж.