а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изваја

извајаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22442
Изработи, обликува уметничко дело, фигури од гипс, глина, дрво, мермер и сл.
Англиски: sculpture
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Седумнаесетгодишен ученик го изваја Прличев.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК