а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изварка

(едн.) изварката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25273
Млечен производ што се добива со варење на сиратката.
Англиски: curd cheese Албански: gjizë
Употреба: Гастрономија
Примери:
козја изварка
качамак со изварка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК