а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изварди

извардат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23299
Доварди до крај, исчува целосно.
Англиски: guard
Примери:
Ќе изварди и ќе ми се прикаже: и јас сум Македонец.
Изведенки
извардува несв.
извардуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи