а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извалка

извалкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6955
1. Направи нешто да биде нечисто.
Англиски: pollute Албански: fëlliq
Примери:
извалкана кошула, извалкани деца
2. Направи некој да биде оцрнет, зборува, направи за некого да се мисли лошо, наклевети.
Англиски: slander Албански: shpif
Употреба: Преносно значење
Примери:
Извалкан образ, извалкано име
3. (се извалка)Се направи да биде нечисто.
Англиски: pollute Албански: fëlliq
Примери:
Децата се извалкаа со кал.
Изведенки
извалкува несв.
(се) извалкуваат