а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избуца

избуцаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За волови - буцне повеќепати, нанесе повеќе убоди, повреди со буцање, до победа на едниот од нив.
Англиски: stab Албански: shpoj
Примери:
Нашиот вол го избуца вашиот.
2. (се избуца)
Англиски: stick Албански: shpoj
Примери:
Воловите се избуцаа еден со друг.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК