а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избоцка

избоцкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54858
1. Боцка во голема мера
Англиски: scratch Албански: shpoj
Примери:
Тој го избоцка детето со брадата гушкајќи го.
2. (се избоцка) Се боцне повеќе пати, на повеќе места.
Албански: shpoj
Примери:
Детето се избоцка берејќи капини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК