а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избор

мн. избори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 893
1. Избирање и резултат од избирање.
Англиски: choice Албански: zgjedhje
Примери:
Тоа е мојот избор.
2. Тоа од што може да се избира.
Англиски: selection Албански: përzgjedhje
Примери:
Голем избор на накит.
3. Тоа што е избрано од некое множество.
Англиски: selection Албански: zgjedhje
Примери:
Тој подготви избор на песни, раскази.
антологиски избор
4. Можност да се избира, да се земе едно или друго решение.
Англиски: alternative Албански: alternativë
Примери:
Немам друг избор.
5. (обично во мн.) Постапка со која се остварува и се обезбедува организирано учество на граѓаните, односно на избирачите во изборот на политички претставници.
Англиски: election Албански: zgjedhje
Употреба: Политика
Примери:
Избираме пратеници за новиот парламент.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК