а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избори

изборат; изборам; изборил; (ќе) изборел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14022
1. Извојува, постигне нешто со борба.
Англиски: gain Албански: arriti
Примери:
Синовите наши ја изборија слободата.
„Вардар" избори солидно место во средината на првата лига.
2. (се избори) Со борба постигне нешто за себе.
Англиски: win Албански: fitoj
Примери:
Тој се избори за подобра позиција во колективот.
Изведенки
изборува несв.
изборуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК