а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изборен

изборни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на избор.
Англиски: election
Употреба: Политика
Примери:
Изборна кампања.
Изборна единица.
Изборен штаб.
Изборни резултати.
Изборно собрание.
Изведенки
изборност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи