а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избоде

избодат; избоди, избодете; избодов, избодоа; избол; (ќе) избодев, (ќе) избодеа; (ќе) избодел; избоден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17001
боде
Англиски: stab
Примери:
Напаѓачот го избоде со нож војникот.
Волот ја избоде со роговите кравата на комшиите.
Изведенки
избодува несв.
избодуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК