а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изблуе

изблујат
Вид збор: Глагол, свршен
1. поврати, исплука
Англиски: vomit, spit Албански: vjellë, pështyj
Употреба: Медицина
Примери:
Луѓето изблуја се што изедоа на ручекот.
2. (се изблуе) поврати
Англиски: vomit Албански: vjell
Употреба: Медицина
Примери:
Тој се изблу во ходникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи