а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изблик

мн. изблици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11577
1. блик
Англиски: pouring Албански: shpërthim, derdhje
Примери:
Тап пукот на грлото на шишето, потоа изблик на жолта пенлива течност.
2. Излив на чувство, наеднаш.
Англиски: outpouring Албански: shpërthim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Изблик на нескриена радост.
Изблик на решеност и енергија.
Емотивни изблици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК