а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изблика

избликаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истече силно, во големо количество.
Англиски: gush Албански: shpërthej, derdh
Примери:
Од неговиот нос изблика крв.
2. Се изрази силно, наеднаш.
Англиски: outpour Албански: shpërthej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од неговите очи изблика радост.
Изведенки
избликува несв.
избликуваат