а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изблејува

изблејуваат
Вид збор: Глагол, свршен
За овца испушта карактеристичен звук, блее одвреме навреме.
Англиски: bleat
Примери:
Во трлото изблејува по некоја овца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи