а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избледи

избледат; избледел; избледен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15179
1. Стане блед, губи од интензитетот на бојата.
Албански: zbehet
Примери:
Кошулата избледела.
2. Губи од својот интензитет, станува неизразит.
Албански: zbeh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Избледеа спомените
Изведенки
избледува несв.
избледуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК