а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избистри

(се) избистрат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13540
Стане бистар, се исчисти.
Англиски: clear
Примери:
Водата во изворот се избистри.
Бебето се избистри во лицето.
Погледот му се избистри.
Изведенки
1. избиструва несв.
(се) избиструваат
2. избистрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК