а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избирок

мн. избироци
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што останало откако се одбрало подоброто, остаток по извршен избор.
Изрази
(посл.) Кој пребира, паѓа на избирокот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи