а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избирлив

избирливиот
Вид збор: Придавка
1. Што многу избира.
Англиски: choosy
2. Што може да биде избран.
Англиски: electable
Употреба: Политика
Примери:
избирлив кандидат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК