а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избира

избираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3682
Прави избор.
Англиски: select Албански: zgjedh
Примери:
Народот в недела ќе избира пратеници за новиот парламент.
Таа со часови избираше чевли.
Изведенки
избирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК