а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избирач

мн. избирачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што избира, што прави избор.
Англиски: selector Албански: zgjedhës
Примери:
Избирачот на кандидати на конкурсот.
2. Тој што има право на глас, право да избира.
Англиски: voter Албански: votues
Примери:
Регистрирани се сите избирачи во регионот.
Изведенки
избирачка ж.
мн. избирачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи