а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избиралиште

мн. избиралишта
Вид збор: Именка, среден род
Изборно место; место каде што се гласа.
Англиски: voting place
Примери:
На избиралиштата излегоа меѓу 80 и 90 отсто од гласачите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи