а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избие

избијат; избиј, избијте; избив, избија; избил; (ќе) избиев, (ќе) избиеја; (ќе) избиел; избиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6400
1. Се појави, излезе на површина.
Англиски: surface Албански: del në sipërfaqe
Примери:
Младите стебленца избија на површината.
2. Се пробие напред, стигне на некое место.
Англиски: appear Албански: del në sipërfaqe
Употреба: Преносно значење
Примери:
Најпосле избил во првите редови.
Изутрината избивме на некоја рамнина.
3. Дојде до израз.
Англиски: express Албански: vjen në shprehje
Примери:
На површина изби онаа сила на развојот што беше дотогаш потисната.
4. Со удар, со сила извади, направи да излезе, да испадне нешто.
Англиски: knock out Албански: nxjerr
Примери:
Мајсторот ја изби шајката од штицата.
Му ја изби сабјата од раката.
Изведенки
1. избива несв.
избиваат
2. избивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК