а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избербати

избербатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32875
1. Направи да биде валкан, нечист.
Англиски: pollute Турски: berbat Албански: berbat, njollos
Употреба: Разговорно
Примери:
Детето ги избербати алиштата играјќи со кал.
2. (се избербати) се извалка
Англиски: pollute Албански: njolloset
Примери:
Детето се избербати со кал.
Изведенки
избербатува несв.
(се) избербатуваат
извалка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК