а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избели

избелат; избелил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30344
1. Направи нешто да стане бело.
Англиски: bleach Албански: zbardh
Примери:
Новиот детергент убаво ги избели алиштата.
2. Премачка со бела боја.
Англиски: whiten Албански: zbardhoj
Примери:
Го избеливме одајчето.
3. Соголи прачка, ја ослободи од кората.
Англиски: peel Албански: rrjep, qëroj
Примери:
Таа ја избели прачката од дуња со која си играше.
4. (се избели) Стане бел.
Англиски: whiten Албански: zbardhet
Примери:
Платното убаво се избели.
Изведенки
1. избелува несв.
(се) избелуваат
2. избелување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК