а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избележи

избележат
Вид збор: Глагол, свршен
1. 3апише се со ред.
Англиски: mark Албански: regjistroj
2. Обележи се до крај, целосно.
Англиски: mark Албански: regjistroj
Примери:
Ги избележи сите дрвја за сечење.
Изведенки
избележува несв.
избележуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи