а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избелее

избелат; избелеј, избелејте; избелеав, избелеаја; избелеал; избелеан, (ќе) избелеев, (ќе) избелееја; (ќе) избелеел; избелеен
Вид збор: Глагол, свршен
Обели сосема, целосно; го губи интензитетот на бојата.
Англиски: bleach
Примери:
Кошулите избелеаја од долгото носење.