а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избезуми

избезумат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18222
1. Направи да биде безумен, без ум, извади од ум.
Англиски: drive crazy Албански: prish mendsh, çmend
Примери:
Ги избезуми родителите кога почна да се дрогира.
2. (се избезуми) Стане безумен.
Англиски: get mad Албански: çmendet
Примери:
Се избезуми од болка.
Се избезуми од страв.
Изведенки
1. избезумува несв.
(се) избезумуваат
2. избезумување ср.
глаг. им.