а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избезумен

избезумениот
Вид збор: Придавка
1. Што се избезумил.
Англиски: crazy
Примери:
Избезумена старица плачеше и корнеше коси.
Избезумен од страв.
2. Што е безумен.
Англиски: mad
Примери:
избезумен крик, избезумен поглед
Изведенки
избезуменост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи