а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избезобрази

(се) избезобразат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане безобразен во позасилен степен.
Англиски: become impertinent
Примери:
Денешниве млади се избезобразиле.
Од некое време многу се избезобразил.