а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избегнува

избегнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. избегне
Англиски: evade Албански: shmang
Примери:
Тој избегнува да одговори на прашањето.
Возејќи по селскиот пат, вешто ги избегнува дупките.
Избегнува да плати данок.
2. Одбегнува, намерно изостава средба со некого.
Англиски: avoid Албански: anuloj
Примери:
Другарите го избегнуваа во последно време.
3. Одбира, врши избор на нешто.
Англиски: select Албански: zgjedh, selektoj
Примери:
Треба да се избегнуваат слаби и суви почви.
Изведенки
избегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи