а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избегне

избегнат; избегни, избегнам, избегнете; избегнав, избегнаа; избегнал; избегнат; избегнев, избегнеа; избегне
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3237
Спречи несакан настан, ситуација.
Англиски: avoid Албански: shmang
Примери:
Претседателот го избегна атентатот.
Го избегна ударот.
Ја избегне средбата.
Го избегна на одговорот на прашањето.
Го избегна непријатниот разговор.
Избегна голема несреќа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК