а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избања

избањаат; избањан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14024
1. 3аврши со бањање.
Англиски: bathe Албански: mbaroj larjen
Примери:
Тие го избањаа мртовецот и го спремија за закоп.
2. (се избања) се искапе
Англиски: swim Албански: lahem, bëj banjo
Примери:
Тој се избања во езерото.